Eurozóně hrozí krach trhu s bydlením

Datum: 19.11.2021

Evropská centrální banka (ECB) varuje, že vysoké ceny aktiv a nemovitostí by mohly představovat riziko pro finanční stabilitu v eurozóně. Centrální banka dne 17. listopadu zveřejnila své dvouleté hodnocení finanční stability, které zdůrazňuje, že současná inflace by mohla mít dlouhodobé dopady na ekonomiku evropských států a potenciálně ohrozit postpandemické oživení.

EBS uvádí, že rostoucí inflace a nízké úrokové sazby přiměly investory k většímu riziku při hledání výnosu, což má za důsledek, že části trhů s nemovitostmi, dluhy a krypto aktivy jsou stále náchylnější ke korekcím.

Korekce a přehřátí trhu s nemovitostmi by mohly dopadnout především na domácnosti s hypotékami s proměnlivou sazbou nebo kratšími obdobími fixace. Ty pak budou vystaveny neočekávanému zvýšení úrokových sazeb, což může nepříznivě ovlivnit jejich schopnost splácet svůj dluh.

I přes to, že inflace v eurozóně v říjnu vzrostla na 13 leté maximum (4,1 procenta), což je výrazně nad 2% cílem, banka předpokládá, že inflace v příštích několika letech opět klesne zpět pod svůj cíl a zvýšení úrokových sazeb nebude zapotřebí.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme