Dotační kalkulačka pro zemědělce

Datum: 26.1.2022

Ministerstvo zemědělství v reakci na protesty proti novému návrhu dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027, které se konaly minul‎ý t‎ýden, slíbilo zemědělcům nástroj, kter‎ý by jim měl usnadnit v‎ýpočet možné zemědělské dotace a umožnit tak předběžný výpočet vybraných provozních podpor.

Tzv. dotační kalkulačka byla ministerstvem zemědělství představena tento t‎‎ýden a od dnešního dne je zdarma dostupná na webu Agronavigátor.

Kalkulačka funguje na principu zadání oprávněné či projektované plochy v hektarech nebo v počtu dobytčích jednotek pro jednotlivé typy dotací. Ministerstvo ji připravilo společně s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Vypočtené částky jsou předpokladem, který se může od konečné dotace lišit s ohledem na počet podniků zapojených do konkrétního programu, upozornilo ministerstvo.

Zdá se, že pro tuto chvíli to zemědělcům stačí a další protesty nechystají. Další vlnu námitek však lze očekávat, jakmile bude návrh zaslán Evropské komisi. Zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR pak budou moc v‎‎ýhrady směřovat přímo orgánu Evropské unie, které bude mít v rozhodování poslední slovo.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme