Dolar oslabil, opět klesl pod euro

Datum: 19.7.2022

Minulý týden došlo k rekordnímu nárůstu kurzu USD vůči EUR – poprvé po dvaceti letech dokonce USD dorovnal hodnotu EUR. V pátek nicméně americká měna zaznamenala pokles a tento trend, zdá se, pokračuje. Co se stalo s EUR v minulém týdnu a jak se bude vyvíjet kurz EUR a USD v tom aktuálním?

Dle odborníků se na poklesu kurzu EUR projevily dva faktory. Zaprvé jde o obavy z energetické krize, ke které se schyluje nejen v souvislosti se sankcemi uvalenými na Rusko. K touto relativně očekávatelnému faktoru se přidala i politická krize v Itálii. Zároveň Evropská komise snížila odhad růstu ekonomiky v EU, což sice není faktor přímo ovlivňující kurz, má ale vliv na to, jaká bude po měně EUR poptávka ze strany zahraničních investorů. Naopak USD zaznamenal zřejmě růst především proto, že se očekává výrazné zvýšení základní úrokové sazby ze strany americké centrální banky (Fed). Investiční optimisté očekávali zvýšení až o 1 %, reálnějších je však 0,75 %. Tento krok by mj. posílil stabilitu USD a učinil jej tak vyhledávanějším aktivem než EUR.

K připravovanému zvýšení však zatím nedošlo, a tak kurz USD vůči EUR pomalu klesá. V tomto týdnu se očekává zvýšení základní úrokové sazby ze strany Evropské centrální banky (ECB) a také oslabení energetické krize dokončením údržby klíčového plynovodu Nord Strem 1 (který dopravuje plyn z Ruska do EU). Pokud k oběma těmto událostem skutečně dojde, je pravděpodobné, že pozitivně ovlivní kurz EUR.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme