Dobrá zpráva pro zaměstnance – letos jim vzroste čistá mzda

Datum: 25.1.2021

V únoru, tedy na výplatní pásce za leden, uvidí zaměstnanci příznivou změnu. Letos totiž bude jejich čistá mzda vyšší. Důvodem nicméně není změna jejich ohodnocení (i když ani to nelze vyloučit), ale vzorec, podle kterého se čistá mzda počítá. Daňový balíček pro letošní rok totiž zavedl nový vzorec.

V minulých letech se daň z příjmu počítala z tzv. superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy, navýšené o částku, která je odvedena na zdravotní a sociální pojištění. Tyto odvody sice budou probíhat stále, samotná daň se ale bude počítat z hrubé mzdy a bude tedy nižší. Základní sazba daně se přitom nezměnila, stále zůstává na 15 %. Pro část mzdy, která svým objemem přesáhne čtyřicetiosminásobek průměrného měsíčního příjmu, tedy letos částku 1.701.168 Kč, se pak aplikuje vyšší sazba 23 %.

Na růstu čisté mzdy se projeví i zvýšení základní slevy na poplatníka – o 250 Kč za každý měsíc. Nelze jednoznačně říci, o kolik si každý zaměstnanec polepší, při letošní průměrné mzdě 35.441 Kč by se ale jednalo o částku 2059 Kč měsíčně.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme