• Úvod
  • Zprávy ze světa
  • Čtyři pětiny existujících amerických dolarů bylo vydáno v posledních 25 měsících

Čtyři pětiny existujících amerických dolarů bylo vydáno v posledních 25 měsících

Datum: 15.3.2022

Tisk ničím nekrytých peněz není žádnou novinkou. US Federal Reserve neboli americká centrální banka tiskne nekryté peníze již od roku 1971, kdy prezident Nixon ukončil směnitelnost amerických dolarů za zlato a Spojené státy se tak odklonily od zlatého standardu. Co však novinkou je, je exponencionální růst tisku dalších peněz do oběhu v posledních měsících.

Ve snaze vypořádat se s důsledky ekonomické regrese a dopadu pandemie koronaviru začla americká centrální banka tisknout americké dolary jak na běžícím pásu. Abychom pochopili rozsah, v jakém banka vydává peníze musíme se vrátit o 25 měsíců zpět. Ještě na začátku roku 2020 bylo v oběhu 4,0192 bilionu dolarů. O rok později v lednu 2021 se toto číslo zvýšilo už na 6,7 ​​bilionu dolarů. To byl však pouhý začátek, během roku 2021 se číslo vyšplhalo až za hranici 20 bilionů dolarů a vzhledem k ekonomické situaci ve světě způsobené válkou na Ukrajině je jisté, že křivka růstu bude pokračovat dále vzhůru.

Je nutné zmínit, že ne všechny peníze, které jsou americkou státní bankou vydané, jsou vytištěny a dle americké státní banky nemají být nikdy vypuštěny do oběhu a nezpůsobí tak zvýšenou inflaci nebo destabilizaci měnového systému. Peníze mají zůstat pouze v elektronické podobě a sloužit pouze jako nárazník proti hospodářským neduhům roku 2020, 2021 a 2022. Nedává vám to smysl? Nebudete jediní, mnoho ekonomů se již proti tomu přístupu vymezilo a kritizovalo jej. Když se dnes podíváme na raketově rostoucí inflaci po celém světě, není vyloučeno, že jednou z příčin je právě měnová politika americké státní banky.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme