• Úvod
  • Zprávy ze světa
  • Česko a další státy EU vyžadují řešení přebytku ukrajinského obilí na unijním trhu

Česko a další státy EU vyžadují řešení přebytku ukrajinského obilí na unijním trhu

Datum: 17.4.2023

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu není možná doprava obilí, stěžejného ukrajinského vývozního artiklu, přes Černé moře. Ukrajina tedy obilí, určené pro trhy mimo EU, začala provážet právě přes území EU. Nezanedbatelný podíl objemu dovezeného obilí ovšem EU nebyl pouze provezen, nýbrž zůstal v celních skladech. Poté, co byly uvolněny celní kvóty na ukrajinské zemědělské produkty, zaplavilo ukrajinské obilí unijní trh, což ohrozilo konkurenceschopnost evropských producentů.

Visegrádská čtyřka (V4) spolu s Bulharskem a Rumunskem nyní požaduje od EU opětovné zavedení celních kvót na ukrajinské zemědělské produkty. Situace je naléhavá, neboť se blíží žně a pokud budou evropské sklady naplněny ukrajinským obilím, nebude prostor pro novou sklizeň. Zmiňovaná šestice členů EU v čele se Slovenskem tedy žádá zřízení unijního nástroje, který by ukrajinské obilí dostal opět na trhy mimo EU. Skupina států navrhuje výkup obilí od ukrajinských pěstitelů přímo ukrajinskou vládou za prostředky, určené pro Světový potravinový program, čímž by se ukrajinské obilí dostalo opět mimo EU – namísto svého původního určení.

Slovensko, které v současnosti předsedá V4, naléhavost problému akcentovalo dočasným zákazem zpracovávání již dovezeného obilí a prodejem již vyrobené mouky. Dle oficiálních zdrojů je důvodem je výskyt v EU nedovolených pesticidů. Polsko, kde proti dovozu ukrajinského obilí proběhly protesty, šlo ještě dál, a do konce června plošně zakázalo dovoz celé řady ukrajinských zemědělských a potravinářských produktů.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme