Bitcoin krátkodobě překonal hranici 50 000 USD

Datum: 14.2.2024

Bitcoin začátkem týdne krátkodobě přesáhl hranici 50 000 USD. Hodnota kryptoměny sice od té doby opět klesla (v čase publikace se pohybuje okolo 49 580 USD), psychologická hranice nicméně byla alespoň dočasně pokořena – bitcoin se vyšplhal nejvýše od prosince roku 2021. K historickému maximu z listopadu 2021 ovšem kryptoměně stále chybí přibližně 19 000 USD.

Jedním z důvodů pro růst hodnoty kryptoměny zřejmě je, že kryptoměna se zpožděním reaguje na schválení jedenácti spotových ETF ze strany amerického regulátora, která zvýšila atraktivitu kryptoměny pro nové investory (připomeňte si zde). Řada z nich se bitcoinu a kryptoměnám obecně dosud vyhýbala kvůli nedostateční regulaci, kterou ovšem právě bitcoinové ETF do decentralizovaného kryptosvěta přináší.

Tento krok, ke kterému regulátor přistoupil ani ne před měsícem, z počátku paradoxně nevyvolal růst ceny – zřejmě i proto, že schválení ETF předcházela rychle se šířící fáma o dřívějším schválení a investoři typicky z řad těch, kteří do bitcoinu zatím neinvestovali, si potřebovali informace o novém druhu aktiva důkladně ověřit. Spotová bitcoinová ETF si však již našla své příznivce, v tuto chvíli v nich je investováno okolo 2,8 mld. USD. Pozadu tento týden nezůstává ani dvojka mezi kryptoměnami – ether přesáhl 2 600 USD (v čase publikace přibližně 2 639 USD) a růst zažívají i akcie společností exponovaných vůči kryptoměnám.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme