V Německu vrcholí předvolební kampaň do Německého spolkového sněmu a jedním z diskutovaných témat je rostoucí cena bydlení a jeho dostupnost. V Německu tvoří podstatnou část nabídky bytů velké bytové společnosti, vlastnící desítky až stovky tisíc bytů po celé zemi. Právě ony jsou stále častěji cílem kritiky a navrhované regulace.
Největší bytová společnost Vonovia v Neměcku navíc plánuje akvizici dalšího bytového giganta Deutsche Wohnen, čímž by vytvořily korporaci mající pod správou přes 550 000 bytů v hodnotě téměř sto miliard eur. To, v kombinaci s raketově stoupajícími cenami za bydlení, se mnohým voličům nelíbí a volají po změně.
Vláda a městská zastupitelstva se snaží rychlý růst nájmu zastavit a dostupnost bydlení stabilizovat na přijatelnou úroveň. Jedním z pokusů byl zákon Mietendeckel neboli Rent Cap, který vešel v platnost v únoru minulého roku. Zákon přísně reguloval možnosti pronajímatelů navyšovat nájemné a měl za cíl zastavit růst nájemních cen. Zákon byl však začátkem roku 2021 shledán protiústavním a byl zrušen.
S odlišným přístupem přišlo zastupitelstvo hlavního města Německa tento rok. V pátek 17.9. tiskový mluvčí města oznámil, že město nakoupí od dvou výše zmíněných bytových společností 15 000 bytů v hodnotě dvou a půl miliardy korun. Zastupitelstvo Berlína plánuje byty převést do Fondu obecních bytů, skrze něhož si slibuje lepší možnosti regulace a stabilizaci nájemních cen. Fond obecních domů bude po tomto obchodě vlastnit téměř pětinu všech nájemních bytů ve městě.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin