Banky v lednu poskytly hypotéky za 13 miliard, meziročně o 99 % více

Datum: 21.2.2024

ČBA zveřejnila svůj pravidelný Hypomonitor za leden. Z něj vyplývá, že banky a stavební spořitelny v lednu poskytly na hypotečních úvěrech 13 miliard korun. Meziročně je to nárůst o 99 %, loni v lednu se však průměrná hypoteční sazba blížila 6 % a srovnávací základna je tak nízká. Oproti lednu 2020 je letošní lednový objem hypoték stále o třetinu nižší, o měsíc dříve dokonce o polovinu.

Postupné oživování hypotečního trhu je způsobeno mj. snižováním základní úrokové sazby ČNB, které začalo koncem loňského roku. Ještě před prvním snížením se totiž objevilo na trhu několik hypotečních nabídek s nižší úrokovou sazbou. Další nabídky, i když ne v takové vlně jako na přelomu loňského a letošního roku, se objevily v návaznosti na poslední snížení základní úrokové sazby.

Průměrná úroková sazba klesla z 5,65 % na 5,54 %, tedy výrazně více než v předchozích měsících, kdy klesala v průměru o tři setiny procentního bodu měsíčně. To nahrává oblíbenosti kratších fixací maximálně do tří let, jak ukazují data ČBA – dle některých odborníků by se koncem roku mohla průměrná úroková sazba pohybovat i lehce nad 4 %.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme