Hypotéky se stabilizují, průměrná nabídková sazba v červnu stagnuje

Datum: 19.6.2024

Podle dat Hypoindexu se pokles cen hypoték začíná zpomalovat a hypotéky se postupně stabilizují. Průměrná nabídková sazba u hypotéky s 80 % LTV klesla začátkem června meziměsíčně jen o 0,01procentního bodu na 5,51 %. Dle odborníků tak začíná očekávané období letního hypotečního klidu – znovu by se měl trh rozhýbat až na podzim. Pokles také bude pomalejší, než se čekalo – nabídkové sazby 4,5 % se zřejmě do konce roku nedočkáme.

Nejlépe podle Hypoindexu vychází hypotéka do 80 % LTV s tříletou fixací – 5,23 %, zatímco nejdražší je desetiletá hypotéka s vyšší než 80 % LTV – tam je průměrná sazba 5,95 %. Svůj podíl na tom má i fakt, že se banky u delších fixací snaží kompenzovat vyšší riziko předčasného splacení – od září sice vstoupí v účinnost regulace, která předčasné splacení hypotéky zpoplatní více než doposud, banky ale i tak očekávaly větší krytí.

U kratších fixací, které jsou nyní nejžádanější, se s realizovanou sazbou dostanou klienti bank často pod 5 %. I proto se v dubnu a květnu řada zájemců o vlastní bydlení rozhodla už déle svůj záměr neodkládat – poprvé po dvou letech překonal objem uzavřených hypoték v těchto měsících objem z roku 2020. Na rostoucí zájem o hypotéky reagují i ceny nemovitostí.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme