Blíží se konec obchodní války mezi Čínou a USA

Datum: 18.10.2019

V současné době mají Spojené státy připravenou verzi zákona, skrze který se znovu podstatně zvednou cla na dovoz čínského zboží a služeb. V rámci „gesta vstřícnosti“ však americký prezident Donald Trump odložil nabytí účinnosti tohoto zákona o 2 týdny, a to kvůli právě probíhajícím jednáním, která se zatím zdají být úspěšná.

Průběžné vzájemné navyšování cel trvá od počátku loňského roku. Současný stav má neblahý dopad nejenom na ekonomiku zúčastněných zemí, ale v podstatě na všechny země světa. Důkazem budiž pravý opak dosavadní situace. Po výrocích Donalda Trumpa o blížícím se konci obchodní války totiž prudce vzrostl globální trh s akciemi, a to dokonce takovým způsobem, že akcie společnosti Apple se vyšplhaly na své historické maximum.

Roční hodnota čínského importu do USA se odhaduje na přibližně 250 miliard dolarů, což odpovídá výši státního rozpočtu ČR na 4 roky. Součástí prolomení obchodní války má být nákup americké zemědělské techniky za 40 až 50 miliard amerických dolarů.

Spojené státy dlouhodobě vytýkají Číně některé obchodní praktiky. Celá kauza začala ve chvíli, kdy USA nařkly Čínu z krádeže duševního vlastnictví a nuceného transferu technologií. Reálné zpomalení růstu čínské ekonomiky je ovšem daleko vyšší oproti tomu odhadovanému. Čína tak zřejmě nebude s vyjednáváním dělat přílišné průtahy a komplikovat jej.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme